hirdetés



Családi étkezőasztal

Otthon-bútor

Családi étkezőasztal

Cikkünk elolvasásával Ön képessé válik gyakorlatilag bármilyen mintájú asztalfelület elkészítésére. Az ötlet pofonegyszerű: rajzoljuk be és vágjuk ki a motívum elemeit egy fa lapból, ragasszuk egy alapra, a réseket pedig töltsük fel vízhatlan hézagkitöltővel. Íme az asztal!
Az asztallap két rétegből áll: egy átlagos 16 mm-es rétegelt lemez-alaplapból, valamint egy 4 mm vastag nyírfa rétegelt lemezből vágott felső, mintás rétegből (természetesen ?sima? rétegelt lemezt is használhatunk). Dán kollégánk azzal fejelte meg ötletét, hogy a világos fából vágott mintaelemek között maradó árkokat olyan fekete tömítőanyaggal töltötte fel, amilyennel a hajók fedélzetét szigetelik (kapható nálunk is!). A két szín közti kontraszt ugyanis még jobban kiemeli a mintázatot.
 
Bármilyen minta
Az általunk választott motívum ívelt idomaival megtöri a szoba egyenes, karótnyelt vonalait, de természetesen mindenki a saját helyiségéhez és ízléséhez illő mintát készíthet ? a következő oldalon rajzoltunk pár tippet kezdőlökésnek.
Mivel nagy asztalról van szó, több méternyit kell vágnunk a lyukfűrésszel, ám valójában a munka egyáltalán nem nehéz, hiszen a megmunkálandó anyag nagy része mindössze 4 mm vastag. Mindenesetre használjunk aprófogú fűrészlapokat és a vágást a rétegelt lemez hátoldalán ejtsük meg.
A mintát egyébként olyan körzőként használt léccel rajzoltuk meg, amelynek a középpontja egy bevert szög az asztal két sarkán. A legjobb, ha a meghúzadó vonalak számára lyukakat fúrunk a lécbe a ceruzának, így a mintát milliméter-pontosan berajzolhatjuk.
 
Láthatatlan csavarozás
A tömítővel kitöltendő rések 6 mm, a lemezek pedig 19,4 cm szélesek. A lemezdarabok asztallapra ragasztásakor úgy szoríthatjuk le őket, míg a ragasztó teljesen meg nem szárad, hogy léceket fektetünk rájuk, és azokat az alsó alaplapba csavarozzuk ? a mintalemezek közti réseknél!
A réseket töltsük egy kicsit túlcsordulóra, mert a tömítő ? nagyon kicsit ugyan, de mégiscsak ? összemegy száradáskor. A szigetelőanyag felesleges, az asztallap felületéből kidomborodó részét aztán nem túl durva dörzspapírral csiszoljuk le ? ha van a háznál, a leggyorsabban szalagcsiszolóval megy a munka. Mindenképpen hagyjuk teljesen megszáradni a tömítőt, hogy ne fesse meg a fát.
A munka végén az egész asztalt négyszer lelakkoztuk vízbázisú padlólakkal ? a rétegek száma persze lehet kevesebb is, de mint tudjuk: minél többször megyünk át rajta az ecsettel, annál ellenállóbb lesz a lakk.
 
Anyagszükséglet:
4 mm-es nyírfa rétegelt lemezből
- 1 db 122×244 mm-es lap (A, B, C, D és E)
16 mm-es rétegelt lemezből
- 1 db 97,6×242,7 cm-es lap (F)
- 4 db 25×25 cm-es lap (G)
21×68 mm-es lécből
- 12 db 68,4 cm hosszú láb-elem (3-3 minden lábhoz) (H)
15×68 mm-es lécből
- 2 db 239,7 cm-es keret-elem (J)
- 2 db 94,6 cm-es keret-elem (K)
15×55 mm-es lécből
- 2 db 237,1 cm-es keret-elem (L)
- 2 db 92 cm-es keret-elem (M)
15×43 mm-es lécből
- 2 db 234,7 cm-es keret-elem (N)
- 2 db 89,6 cm-es keret-elem (O)
- 8 db 23 cm-es lábtámasztó lécdarab (R)
15×33 mm-es lécből
- 2 db 232,7 cm-es keret-elem (P)
- 2 db 87,6 cm-es keret-elem (Q)
Valamint
- 16×35 mm-es szögek
- 4,0×25 mm-es, 4,0×40 mm-es és 5,0×90 mm-es csavarok
- faragasztó
- vízbázisú padlólakk
- kb. 5 tubus Sikaflex 11FC szigetelőanyag
 

1. Ragasszuk össze a lábakat 3-3 lécét és vágjuk őket 68,4 cm hosszúra. Hosszában is vágjunk a lábakból úgy, hogy alsó végük legyen 4×4 centis.

2. Ezt követően csiszoljuk simára a H lábakat, majd rajzoljuk be a G lábtartó lapokon a lábak és az R lécek helyét.

 

3. A munkálat következő lépése abból áll, hogy az R léceket 4,0×40 mm-es csavarokkal rögzítjük a G lapok két oldalára.

4. Ragasztózzuk be azt a sarkot, ahol a két R léc összeér, tegyük oda a láb szélesebb végét és az R léceken át rögzítsük 4,0×40 mm-es csavarokkal.

5. Fordítsuk meg a G lapot, tegyük egy asztal sarkára, hogy túllógjon, és a G lapon át hajtsunk két 5,0×90 mm-es csavart a lábba.

6. Vágjuk gérbe (45 fokos szögbe) a két felső ? 15×68 mm-es ? J és K keretlécet, majd rögzítsük ragasztóval és 4,0×25 mm-es csavarokkal (15 mm-re a szélektől).

7. A lábhordozó G lapok számára kivágott szűkítések legyenek 3-3 centivel hosszabbak, mint maguk a G lapok!

8. A következőkben a többi lécréteget faragasztó, valamint 16×35 mm-es szögek segítségével erősítsük a helyére.

9. Az L, N és P, valamint M, O és Q léceket úgy erősítsük egymásra, hogy belül egyvonalban feküdjenek, kívül viszont álljanak lépcsőzetesen.

10. Tegyük helyükre (az asztalkeret négy sarkába) a lábakat tartó G lapokat, és rögzítsük őket 4,0×40 és 4,0×25 mm-es csavarokkal.

 

11. Ezzel az alap-asztalmodul készítésének végére értünk, a munka következő fázisa előtt fordítsuk meg, azaz állítsuk lábára az asztalt.

12. Egy 150 centis lécen jelöljünk be hatszor 20 centit (visszafelé mért 6-6 mm-es résekkel), fúrjunk lyukakat a ceruzának és rajzoljuk meg az íveket.

13. A következő lépésben számozzuk be a körszeleteket, majd ? a legegyszerűbb, ha dekopírfűrész segítségével ? vágjuk ki az elemeket.

14. Hogy a körszeletek a ragasztó megszáradásáig teljes felületükkel ráfeküdjenek az asztallapra, 12 lécdarabba fúrjunk 20 centinként 4 mm-es lyukakat.

15. Ragasztózzuk be a portalanított asztallapot, tegyük helyükre a körszeleteket és szorítsuk le őket a köztük levő résekbe csavarozva a léceket.

16. Száradás után ragasztózzuk be az asztallap széleit és nyomjuk helyükre a B és C, illetve D és E léceket. Száradásig ragasztószalag tartsa őket.

17. Ezek után porszívózzuk ki alaposan az asztallap felszínét, és a résekbe nyomjunk hézagkitöltő szigetelőanyagot, teljesen kitöltve őket.

18. Gumispachtlival óvatosan, enyhe nyomással menjünk végig a szigetelőanyagon, hogy a nútok valamennyi négyzetmilliméterét kitöltse.

19. Hagyjuk a szigetelőanyagot jól megszáradni ? ne bántsuk egy hétig ?, s csak akkor álljunk neki simára smirglizni 120-as vásznú szalagcsiszolóval.

20. Figyeljünk oda, hogy ne csiszoljunk le sokat: sehol ne tűnjön el teljesen a körszeleteket és szélléceket alkotó rétegelt lemez felső rétege!




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Ötletek
A nagyi bútora felújítva
Eredetileg a nagymama konyhabútorának egy része volt 60 éve az a pad, amelyet Szombatiné Zsolnai Márta újított fel Budapesten.


Kert-balkon
Asztal és szék boroshordóból
Az ember nem szereti kidobni a régi, de jó anyagból készített tárgyakat, hanem elgondolkozik, mire használhatná őket. Az ötletelésből néha meglepően szép dolgok sülnek ki. Ifjú Péter például régi boroshordóból készített asztalt és székeket Felcsúton.


csináld magad
Süssünk-főzzünk a kertben: kültéri konyhák, sütögetők
Újra itt a nyár, indul a grillszezon. A kertben készített és elfogyasztott ételekben pedig a lángolt felszínükön és füstös ízükön kívül az is jó, hogy tudjuk: az általunk épített sütögetőn, kemencében, bográcsozóban készültek. Aki most készül építeni egyet, annak mutatunk néhány izgalmas variációt.


Otthon-bútor
Minimalista mosdóasztal
A wenge stílusú mosdóasztal divatos külsőt kölcsönöz a fürdőszobának. Nemcsak mutatós, de praktikus is, hiszen minden fontos kellék elfér rajta. Összeszerelését most 10 lépésben mutatjuk be. 











hirdetés





Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság