Kérdések és válaszok a napelemről: ilyen tetőre telepíthető

Ötletek

Kérdések és válaszok a napelemről: ilyen tetőre telepíthető

A napelemrendszernek számos előnye van – ez talán senkinek nem újdonság. Mielőtt azonban belevágnánk a felújításba, nem árt tisztában lennünk azzal, milyen ingatlannal, illetve tetővel kell rendelkeznünk ahhoz, hogy a telepítés megtörténhessen. Ezeknek jártunk most utána az A1 Solar ügyvezetőjének, Kovács Istvánnak a segítségével.

Miért éri meg napelemet telepíteni?

Otthonunk zöldebb lesz, ráadásul az ingatlanunk értékét is növelhetjük vele. A napelemes rendszer fenntartása és üzemeltetése minimális karbantartási munkálatokkal jár és megfelelő tervezéssel később bármikor bővíthető. Minimum 25-30 évig nem kell villanyszámlát fizetnünk, elektromos vagy hibrid autót otthon is költséghatékonyan tudunk tölteni.

a1solar_kep.jpg

(Kovács István, az A1 Solar ügyvezetője)

Milyen paraméterekkel kell rendelkeznie egy ingatlannak, ha napelemet szeretnénk telepíteni?

Kell, hogy legyen használható tetőfelület, vagy használható földfelület talajra történő telepítés esetén. Egy panel átlagosan kisebb, mint 1,8 m2 és a mai átlag teljesítmény 385-410 watt közötti. Ennek kell elférnie. A másik fontos tényező a villanyóra. Ezt szabványosítani kell, ha nem az. Jogszabály szerint 1 fázisra maximum 2,5 kVA-es inverter telepíthető, ami már kevés egy közepes fogyasztás kiváltásához, ezért ezt kell bővíteni valószínűleg.

Milyen tetőre telepíthető?

Pala kivételével gyakorlatilag minden átlagos tetőre. Ahova nem, az például extrém dőlésszög +75 fok, nagyon rossz állapotú tető, ahol már a tetőlécek is hajlottak, korhadtak. Lapostető esetén, főleg nagyobb rendszerek esetében kell statikai szakvizsgálat, hogy a födém megbírja-e a pluszterhet.

a1_solar00.jpg

Mekkora, illetve milyen teljesítményű napelemet érdemes telepítenünk?

Amekkora a mostani egyéves villanyszámla kWh szerinti fogyasztása. Illetve ha további fogyasztókat tervezünk, például klíma, autó, jakuzzi, akkor az azok teljesítményét is bele kell kalkulálni. Érdemes az invertert kicsit túlméretezni, mert ahol van napelem, ott tapasztalat alapján megnő a fogyasztási kedv. És ha az inverter bírja, akkor a panelekkel történő bővítés egyszerű és nem kell újraengedélyeztetni a rendszert.

  • Bővebb információ és árajánlatkérés: a1solar.hu (x)

A1Solar_03.jpg

Fotó: Shutterstock




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Ötletek
Hőszigetelés saját kezűleg: nagyon megéri belevágni
Ma már senkit sem kell győzködni arról, hogy érdemes minél vastagabb hőszigetelő réteget húzni a ház falaira. Cikkünkben még egyszer átvesszük, mire kell figyelni.


csináld magad
Megszépül a ház fala: kreatív ötletek kültéri dekorációra
Ráférne házadra a felújítás? Szeretnéd valamivel feldobni a külső falakat? Vedd elő kreativitásodat: ha még egy kis ihletre van szükséged, nézd meg a következő ötleteket!


csináld magad
Családi ház külső felújítása: hőszigetelés és vakolás
A mai helyzetben sokan nem találnak olyan szakembert, aki belátható időn belül vállalná a ház felújítását. Így történt ez korábbi építési bajnokságunk egyik nyertesével és családjával is. De ők nem adták föl. Átgondolták a lehetőségeket, és bevillant az ötlet: mi lenne, ha maguk próbálnák meg? Aztán meg is tették.


csináld magad
Megújul a szerszámtároló: kezdők is belevághatnak
A kerti szerszámokat tarthatjuk a házban, a garázsban, esetleg a pincében is, a legpraktikusabb azonban egy ilyen kerti tároló, ott, ahol használni szoktuk őket. Időről időre persze ezt is fel kell újítani, és érdemes bele polcokat, illetve tárolószekrény(eke)t építeni.






Gép- és anyagújdonságok

Korszerű fűtéssel vagyonokat spórolhatsz










Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság