Korszerű fűtéssel vagyonokat spórolhatsz

Gép- és anyagújdonságok

Korszerű fűtéssel vagyonokat spórolhatsz

A fűtés korszerűsítése bár jelentős anyagi kiadással jár, mégis érdemes belevágni, mert hamar megtérülhet a befektetés, legyen akár lakáseladás vagy rezsicsökkentés a cél. 

Az újHÁZ Centrum szakértői hasznos tanácsokat adnak, mire kell odafigyelni, ha korszerűsíteni szeretnéd a lakás fűtését.

A fűtésszezon már javában zajlik. Budapesten szeptember 15-től igényelhető a távhőszolgáltatás a társasházakban, amit már a szokatlanul meleg időtől függetlenül sokan ki is használnak. A lakosság mindennapos kiadásai közül az élelmiszerek után a lakásfenntartási költségek jelentik a legnagyobb tételt, ennek közel kétharmadát pedig a háztartási energia, többek között a fűtés teszi ki. Ezt az összeget nagyban meghatározza a lakás állapota, hiszen egy felújított, jó szigetelésű, korszerű fűtéssel ellátott ingatlanban lényegesen alacsonyabb a kiadás.

UH_001.jpg

Akár milliós különbségeket is jelenthet eladásnál a fűtési rendszer

Az ingatlan.com friss felmérése szerint az egyik legnagyobb budapesti városrészben, a nagy ingatlankínálattal rendelkező XI. kerületben, az újszerűként vagy felújítottként kínált, javában korszerű fűtési rendszerrel ellátott téglalakások egy négyzetméteréért 15 százalékkal kérnek többet, mint a közepes állapotúként hirdetett otthonok négyzetméteréért. Az egyedi mérésű, felújított panellakások átlagosan tíz százalékkal kerülnek többe, mint a közepes állapotúak, a felújított, távfűtéses panelek jellemző „felára” hét százalék. A családi házak tekintetében nagy különbséget jelent az árban a fűtési rendszer típusa. Például Újbudán a hagyományos gázkazános házak négyzetméterára mintegy hatszázezer forint, ellenben a korszerű geotermikus rendszerrel felszerelteké több mint nyolcszázezer, az úgynevezett fan-coil megoldásúaké pedig meghaladja a 900 ezer forintot. Ebből is látszik, hogy érdemes a tulajdonosoknak korszerűsíteni és megóvni az ingatlan állapotát, és nemcsak azért, mert az alacsonyabb rezsidíjakkal megtérülhetnek a kiadások, hanem mert ha eladásra kerül a sor, több hasznot hoz egy jobban felszerelt lakás.

UH_001.jpg

Korszerű fűtési opciók

Az újHÁZ Centrum szakértője szerint már számos új technológia áll rendelkezésünkre, ha fűtéskorszerűsítésen gondolkozunk. „Az elektromos fűtés és a különböző működési elvű hőszivattyúk a legelterjedtebbek, legyen szó akár családi házról vagy társasházról. Bár a megújuló energia alkalmazásában még mindig a biomassza felhasználása tölti be a vezető szerepet, egyre több napelemes rendszer kerül kiépítésre. A napelemek támogatásával üzemeltetett tisztán elektromos és hőszivattyús berendezések olcsó, majdnem független rendszer kiépítését teszik lehetővé.” – ismertette Magyarország meghatározó építőanyag-kereskedelmi hálózatának szakértője.  

Szigorodó hőtechnikai előírások

Az Európai Unió 2010-ben hozott döntést az energetikai szabályozásokat illetően, miszerint 2020. december 31-ig valamennyi új épületnek közel nulla energiaigényűnek kell lennie. Ezért azoknak, akik ebben az időszakban fogtak építkezésbe, már ezekhez a szabályozásokhoz is igazodniuk kellett. A fő épületszerkezetre (falak, nyílászárók, tető, zárófödémek) nézve minimum elvárásokat támasztottak egy minimálisan elvárt hőátbocsátási tényező formájában, amely egy laikus építkező számára is könnyedén értelmezhető. „Évek óta folyamatosan nő a hőszigetelő rendszerek iránti kereslet, amely mögött részben a 2020-tól életbe lépő energetikai szabályozások, részben pedig a tudatos vásárlói magatartás áll” – mondják az újHÁZ Centrum szakértői. Hozzáteszik: építőanyag-kereskedelmi hálózatuk vevői az alacsonyabb árkategóriás hőszigetelő anyagokról elmozdulva ma már kifejezetten azokat a rendszereket keresik, amelyek segítségével otthonuk A+ vagy A++ energetikai minősítést szerezhet. „Termékpalettánkban már sajátmárkás hőszigetelő rendszerünk is megtalálható, amely kedvező ár-érték arányának köszönhetően rendkívül népszerűvé vált vásárlóink körében.” – egészítette ki a szakértő.

A következő elvárások teljesítését már csak szakember tudja kiszámítani, ugyanis ez a szabályozás már arra tér ki, hogy az összes határoló szerkezeten (falak, lábazat, tető, alap) keresztül együttesen mekkora lehet a maximális hőveszteség. A legmagasabb szinten már gépészeti szempontok is megjelennek, vagyis azt is figyelembe veszik, hogy mekkora hatásfokkal állítjuk elő a fűtéshez/hűtéshez szükséges energiát, mennyi megújuló energiát termelünk, és mennyire használjuk ki az olyan passzív energiaforrásokat, mint a napenergia.

Ezek alapján elmondható, hogy a napelemes rendszerrel rendelkezők indulnak a legjobb eséllyel, hogy megfeleljenek a szigorodó hőtechnikai szabályozásoknak a fűtési rendszer szempontjából.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Gép- és anyagújdonságok
Élet a radiátoron túl
Az egyre modernebb technikáknak köszönhetően már nem csak radiátorral fűthetünk, hanem választhatunk személyre szabott, hangulatunkhoz és stílusunkhoz illő alternatív megoldásokat.


Ötletek
Hőtükör gyorsan, egyszerűen
Minimális kézügyességgel is elkészítheti bárki ezt a jelentős hőmegtakarítást eredményező hőtükröt. Schukkert Tamás olvasónk a tippet az Ötlet Mozaikból merítette, de azonnal tovább is fejlesztette: a kandalló mögötti fal nagyrészt elnyeli a hőt, ezért polifoam hővisszaverő fóliát vásárolt.


Ötletek
Egy régi bárkát alakított át napelemes úszó otthonná
Egy leleményes férfi három és fél év alatt alakított át teljesen egy ócska bárkát. Most ez az otthona.


Otthon-bútor
Párás az ablak? Javítsd ki!
Akár 20 százalékkal növelheti otthonunk fűtési igényét a túl magas beltéri páratartalom. Azért van megoldás.
















Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság