Növeli az épülettüzek kockázatát a kőzetgyapothiány

Gép- és anyagújdonságok

Növeli az épülettüzek kockázatát a kőzetgyapothiány

A magyar Knauf Insulation hazai innovációja orvosolhatja az európai kapacitáshiányt.

Az európai kőzetgyapotgyárak kapacitáshiánya növeli a lakó- és ipari területeket érintő tüzek kockázatát. Az építőipar fellendülésével a szigetelőanyag-gyártók jellemzően csak 3-4 hónapos átfutással tudják a nem éghető, A1-es besorolású kőzetgyapot hőszigetelést leszállítani. Az építési folyamatokat késve tervező tulajdonosok és kivitelezők emiatt egyre gyakrabban éghető polisztirollal szigetelik új társasházaikat és ipari ingatlanjaikat, olyan esetekben is, amikor az előírások ezt nem engednék. Ezzel csökken az épületek tűzbiztonsága. Ezt a problémát az előrendelések mellett a Knauf Insulation magyar szakembereinek innovációja segíthet orvosolni, amely üveggyapottal kombinálja a kőzetgyapotot.

Egyre gyorsabban és egyre több épülettűz keletkezik

Az épületek tűzbiztonsága a kivitelezés és a lakberendezés során használt műanyagok fokozatos térnyerése miatt folyamatosan csökken. Amíg az ’50-es években 15 perc is eltelt addig, amíg a teljes lakás és maga az épület lángra kapott, addig napjainkban ez az idő már kevesebb, mint 3 perc. Ez drámaian lerövidíti az esélyt az érdemi beavatkozásra és az oltásra.
A tűzoltók évente 2,5 millió tűzesetet regisztrálnak Európában. Ennek kétszeresére, mintegy 5 millió főre tehető azok száma, akik a tűzben égési sérülést szenvednek, 25 ezerre pedig a halálos áldozatok száma, akik közül minden harmadik gyermek. Magyarországon évente közel 32.000 tűzesethez hívják a tűzoltókat, amelyek negyede, mintegy 7400-7500 eset lakástűz. Ez azt jelenti, hogy a tűzoltók naponta átlagosan 20 alkalommal vonulnak ki lakástüzet oltani.

 

„Épületeink tűzzel szembeni ellenállóképessége különösen a sok ember lakóhelyéül szolgáló magas épületek, a társasházak, illetve a sokak által használt ipari ingatlanok, például a bevásárlóközpontok, valamint irodaépületek esetében bír kiemelt fontossággal” – mondta Aszódy Tamás, a Knauf Insulation Kft. ügyvezető igazgatója. „Miközben a magyar építőipar teljesítménye dinamikusan bővül – a tavalyi év első háromnegyed évében 52%-kal több társasházi lakás épült, a jelenleg fejlesztés alatt álló ipari ingatlanok alapterülete pedig 2,5-ször nagyobb, mint egy évvel korábban – kiemelten fontos az a szempont is, hogy ezek az épületek ne csak kényelmesek és esztétikusak, de biztonságosak is legyenek” – tette hozzá a szakember.

Nem mindegy, mivel szigeteljük a társasházakat

A polisztirol napjaink talán legelterjedtebb homlokzati szigetelőanyaga, egyszerű alkalmazhatósága és viszonylag kedvező ára miatt közkedvelt.

Ez a szigetelőanyag kőolajszármazékokból készül, már aránylag alacsony hőmérsékleten, 360 °C fokon is lángra kap és égni kezd – ezért „E” tűzvédelmi osztályba sorolt termék –, égés közben pedig füstöt és mérgező gázokat fejleszt. A nem megfelelően, tűzterjedés elleni gátak nélkül kivitelezett polisztirol alapú homlokzati szigetelésrendszeren a tűz felfelé könnyen az egyik lakásról a másikra terjed, veszélyeztetve ezzel nemcsak a ház szerkezetét, de a benne élők életét és vagyontárgyainak biztonságát is.


A polisztirollal szemben az ún. szálas szigetelőanyagok – a kőzetgyapot szigetelések – nem éghetőek, az ilyen szigetelőanyagok olvadáspontja ugyanis 1200 °C fok körül van. A kőzetgyapot szigetelések hő hatására sem fejlesztenek füstöt és gázokat és nem alakul ki égve csepegés sem, ami a homlokzatok alsóbb részeinek szigetelését gyújthatja lángra. Tűzzel szembeni fokozott ellenállóképessége mellett a kőzetgyapot páraáteresztő és jobb akusztikai tulajdonságokkal is rendelkezik, mint a polisztirol.

Európai kőzetgyapot kapacitáshiány várható

„Az építőipari fellendülés okán az A1-es besorolású, nem éghető hőszigetelő anyagok gyártása terén már most kapacitáshiány jelei mutatkoznak” – mutatott rá Aszódy Tamás. „Annak az ingatlantulajdonosnak, építtetőnek vagy fejlesztőnek, aki nem éghető szigetelőanyaggal kívánja szigetelni lakó- vagy ipari ingatlanát, javasolt előre terveznie, az élet- és vagyonvédelem szempontjából is biztonságosabb kőzetgyapot szigetelést 3-4 hónappal a szigetelési fázis megkezdése előtt megrendelnie” – teszi hozzá a szakember.

A magyar innováció orvosolhatja az európai kőzetgyapot gyártási kapacitáshiányt

űA Knauf Insulation magyar szakemberei egy Európaszerte alkalmazható innovációval igyekeznek választ adni a kőzetgyapot hőszigetelő anyagok gyártása terén jelentkező kapacitáshiányra. Az innováció lényege az, hogy teljes kőzetgyapot rétegrend helyett, a szigetelés alsó rétegében nagy nyomószilárdságú, vastag üveggyapot réteget használnak, amire pedig magas nyomószilárdságú kőzetgyapot réteg kerül.
Az új szigetelőanyagot már tesztelik a Knauf Insulation németországi, Bernburg városában működő szigetelőanyag K+F központjában. A sikeres teszteket követően, az innovatív szigetelőanyag piaci bevezetése 2018 tavaszán várható.

Januártól szigorúbban szigetelünk

A Knauf Insulation várakozásai szerint a kőzetgyapot iránti keresletet tovább növeli majd az is, hogy épületeinknek 2018. január 1-től már a tisztán önerős építkezések és épületfelújítások esetében is a három éve bevezetett, új hőátbocsátási értékeknek kell megfelelniük. A jogszabály homlokzati falak esetében az eddigi 0,45 helyett 0,24-es, azaz 47%-kal szigorúbb; a lapostetők esetében 0,25 helyett 0,17-es, vagyis 32%-kal kisebb, míg a talajon fekvő padlóknál az eddigi 0,5 helyett 0,3 W/m2K, azaz 40%-kal kisebb hőátbocsátási tényező elérését teszi kötelezővé.
Az új szabályozásnak való megfelelés érdekében az épületek falait az eddig általánosan alkalmazott 8-10 cm vastag szigetelőanyagok helyett, falszerkezettől függően inkább 15-20 cm vastag szigetelőanyaggal kell szigetelnünk.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Hírek
Vállalati iroda és gyártócsarnok
Legfrissebb hírlevelünkben egy Szombathelyen található multinacionális vállalat irodája és gyártócsarnoka zajvédelmi megoldását szeretnénk bemutatni. A megkeresést partnerünk, a Medio-Tech Kft. kezdeményezte, azzal a céllal, hogy az épülő létesítmény akusztikai teljesítményét javítani tudják.


Ötletek
Homlokzati hőszigetelés s. k.
A növekvő energiaárak miatt lakóházaink hőszigetelése mind fontosabb. A fűtési költségek csökkenése nemcsak a pénztárcánkat kíméli, hanem energiát is megtakarítunk vele, ami környezetvédelmi szempontból csökkenti a világunkat terhelő környezeti ártalmakat.


Gép- és anyagújdonságok
Fire-teK® Duct Protect rendszer - Természetes tűzvédelem az ön biztonságáért
Ebben az évben most először nyílt lehetőségünk arra, hogy kifejezetten gépészeti felhasználásra szánt egyik újdonságunkat megismertethessük Önökkel. A Fire-teK® Duct Protect 30-120°C elnevezésű rendszerünket, amelyet a legfejlettebb gyártástechnológiával rendelkező horvátországi gyárunkban Ecose® kötőanyaggal állítunk elő, kör keresztmetszetű szellőzőcsatornákhoz ajánljuk.


Ötletek
Hőszigetelés saját kezűleg: nagyon megéri belevágni
Ma már senkit sem kell győzködni arról, hogy érdemes minél vastagabb hőszigetelő réteget húzni a ház falaira. Cikkünkben még egyszer átvesszük, mire kell figyelni.






Kert-balkon

Egyedi homlokzat










Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság