A vasbeton szerkezetek javítása

Gép- és anyagújdonságok

A vasbeton szerkezetek javítása

A beton, illetve a vasbeton feltalálása utáni első időkben feltételezték, hogy sikerült örökké tartó építőanyagot alkotni. Mára kiderült, hogy ha maga az anyag nem is, de a vasbeton szerkezetek javítása biztos örökké fog tartani. Ennek legfőbb okai növekvő környezeti terhelések.

 

A környezeti terhelések erősen megrongálják a szerkezeteket, mint például a kipufogó gázok, savas esők, jégtelenító sózások. A javítást szakszerűen kell elvégezni. A szakszerű javítás a következő lépésekből áll:

- szakszerű felület előkészítés
- alkalmas anyagok kiválasztása és szakszerű beépítése
- felületvédelem a további károsodások megakadályozására.
 
Szakszerű felület-előkészítés
A probléma általában egy jéghegyhez hasonlítható, melynek legnagyobb része a felszín alatt rejtve van, azonban ha ezt a láthatatlan részt figyelmen kívül hagyjuk, igen csúful járhatunk: ha nem is süllyed el az épület, mint a Titanic, folyamatos visszajárás és javítgatás lehet a sorsunk. Ezért nagy gondot kell fordítani a teljes károsodott szakasz feltárására. Vegyük figyelembe, hogy a betonacél térfogatához képest a belőle képződött rozsda térfogata mintegy hatszoros, és a rozsda porózus! Ha a rozsdásodott acélok nem kerülnek teljes hosszon feltárásra, illetve rozsdamentesítésre, akkor a későbbiekben lefeszítik a ma még egészségesnek tűnő(!) szakaszokon is a betontakarást! A feltárás eszköze legtöbbször a véső, a rozsdátlanításé pedig a homokszórás, kisebb felületeken a csiszolás lehet!
 
Az alkalmas anyagok kiválasztása
A rozsdátlanított betonacélokat olyan bevonattal kell ellátni, mely a betonacélra jól tapad, azt védi a korróziótól, és biztosítja a későbbiekben beépítendő javítóanyagok tapadását is. Ez az anyag a Mapefer 1K, egy komponensű habarcs, melyet ecsettel kell két rétegben a megtisztított betonacélra felhordani..
A beton – bár nem látszik rajta – egy szinte élő anyag: mozog, lélegzik, és sajnos öregszik Igen fontos, hogy a betonpótló javításokhoz a betonhoz jól tapadó, és azzal együtt dolgozni képes anyagot használjunk.
Általánosságban a következő követelményeket támasztjuk a javító anyagokkal szemben:
- jó tapadás: minimum 1,5 MPa
- az eredeti betonnál kisebb rugalmassági modulus
- az eredeti betonnal megegyező, vagy csak kis mértékben nagyobb szilárdság (Figyelem: igen gyenge, 16 C°-nál kisebb szilárdságú betonok általában nem javíthatók!)
- az eredeti betonnal megegyező hőtágulási együttható
- fagyállóság
- jó páraáteresztő képesség.
 
Ezen tulajdonságok, melyek kizárólag úgynevezett PCC (angol rövidítés, polimerrel módosított cementhabarcs) alkalmazásával biztosíthatók, garantálják a javítás tartósságát. A MAPEI javaslata a Mapegrout T40 javítóhabarcs, mely a legtöbb esetben tökéletesen kielégíti a fenti követelményeket. A Mapegrout T40 e mellett könnyen bedolgozható, függőleges és fej feletti felületeken is alkalmazható habarcs. Rétegenkénti beépítési vastagsága 10-35 mm. Az így kialakított felület simasága általában még nem megfelelő, ezért egy simító réteg beépítése is szükséges. Gipsz tartalmú anyagok a gipsz cementtel való reakciója, illetve alapvetően sem kielégítő tartóssága miatt szóba sem jöhet: mindenképpen cementbázisú anyagot kell használni. A fent leírt műszaki követelmények itt is igazak. Az általunk javasolt Monofinish szintén PCC habarcs: jól tapadó és tartós simítóréteget eredményez. Kisebb javítások esetén a fent leírtak mind érvényesek, azonban érdemesebb olyan anyag választani, mellyel mind a javítás, mind a simítás gyorsan elvégezhető. Ilyen anyag a Planitop 400 habarcs, melyet alkalmazhatunk 4 cm-ig terjedő vastagságban történő javításokhoz, akár függőleges vagy fej feletti felületeken is, illetve ezt követően 5 mm-ig terjedő vastagságban simításhoz is. Mivel a Planitop 400 gyorskötő, ezért a javítás és a simítás egy felvonulással is elvégezhető.
 
Felületvédelem
A vasbeton szerkezetek korróziójának elsődleges oka, hogy az acélbetétek korróziójához szükséges három tényező, a nedvesség, az oxigén, illetve a 9-esnél kisebb pH-jú környezet együttáll. Ahhoz, hogy a további, vagy ismételt korróziót megakadályozzuk, a három tényező közül egyet ki kell iktatni. Mivel a páravándorlást (és ezzel együtt az oxigénáramlást) eleve biztosítani kell, ezért csak a pH-érték magasan tartásával védekezhetünk. Ennek érdekében olyan védőbevonatot vagy festéket kell felhordani, mely a széndioxid (CO2) betonba való behatolását megakadályozza, ezáltal a pH-t magasan tartó mész (Ca(OH)2)mészkővé (CaCO3) való átalakulását megakadályozza. Az esetleges repedések áthidalása szintén elengedhetetlen, mivel lezárás nélkül ezen repedéseken minden károsító anyag be tudna hatolni a szerkezet belsejébe. A MAPEI megoldása az Malech alapozóból és Elastocolor Pittura festékből álló bevonatrendszer, mely az alapválaszték 342 színén túlmenően bármilyen tetszőleges színben rendelhető, ezáltal tetszőleges megjelenésű homlokzatok kialakítását teszi lehetővé.
 
Bővebben a www.mapei.hu oldalon!

 




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Hírek
Újdonságok a Hörmann kínálatból a Construmán
A Hörmann Hungária Kft. a 2020-as évben ismét számos újdonságot mutat be az építőipar egyik csúcseseményén, a Construma kiállításon. A vállalat idén a Duragrain felületekre, a kapunyitás 4. meghajtásgenerációjára, illetve a faajtókra helyezte a fókuszt.


Gyerkőc
Csónakágy
Miután a kisfiú kinőtte a kiságyat, kapott a születésnapjára a családtól egy olyan ágyat, amiben szívesen alszik.


Kert-balkon
Stílusos kültéri macskaház
Cicáik részére építettek olyan macskaházat Rozs Izabelláék Pécsett, amely téli és nyári használatra egyaránt megfelel.


Gép- és anyagújdonságok
Környezetbarát, olcsó klimatizálás
A növekvő átlaghőmérséklet következtében élénkülő kereslet várható a klímapiacon. Válaszul jelentősen növelné értékesítését a Panasonic.










Ötletek

Csigapolc






Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság