Palackprés házilag

Ötletek

Palackprés házilag

Az üres ásványvizes, üdítős PET-palackok és sörösdobozok összepréselésére alkotott – a kész szerkezetek borsos ára miatt – célszerszámot Sebestény István szennyvízcső-elemekből Budapesten.

Amit venni kell: 1 db 1 méteres, 125 mm-es szennyvízcső darab zárókupakkal, 1 db 1 méteres 40 mm-es szennyvízcső darab, és egy 40 mm-es T-idom. Szükség volt még egy tucatnyi 100-as szögre, némi kötöződrótra, parafa szigetelő tekercsből egy félméternyi darabra, egy arasznyi linóleum maradékra és egy vödörnyi finom betonra.

István a két szennyvízcsőből 50-50 cm-es darabokat vágott (mindkettőből a tágulatos részt használjuk fel). A 125-es kupakba beleragasztotta egy kis kötöződrót „gombolyagot”, és színültig kiöntötte betonnal. (A drótra azért volt szükség, hogy a megkötött betonkorong ne tudjon kiesni a kupakból.) Megkötés után a kupakkal a csődarabot lezárta, a linóleumból egy, a koronggal egyező méretű kör alakú darabot kivágott, a csőbe tette, s így a prés háza kész is volt. A dugattyú a félméteres 40 mm-szennyvízcső darabból készült. A tágulatos oldalán a végétől 4-5 centinként bő 20 cm-es hosszon 100-as szögeket helyezett el kereszt alakban merőlegesen a cső tengelyén előfúrással. (Ezek biztosítják a betondugó „tapadását” a csőre.) A megmaradt 125-ös csődarabot öntőformaként használva, egy kartonlapra állította, a parafából egy kb. 25 cm-es magasságú, éppen a szennyvízcsőbe illő csődarabot készített, ezzel kibélelve azt. (Ez biztosítja, hogy az öntött dugattyú a parafa vastagságával kisebb átmérőjű legyen, mint prés csöve.)

A nyélnek szánt 40 mm-es, szögekkel átvert csődarabot az öntőforma közepébe állította, és kb. 20 cm-es magasságig kiöntötte híg betonnal. Másnap már óvatosan ki lehetett ütögetni az öntőformából a kész dugattyút. Egy heti szárítás után a dugattyú nyelére felragasztotta a T idomot, hogy a préselés kényelmesebb legyen. A nyél értelemszerűen üres maradt, ezen keresztül tud kiáramolni préselés során a levegő. A prés használata rendkívül egyszerű. A 1,5-2 literes PET-palackokat dugó nélkül, nyílással felfelé állítjuk bele a csőbe, a dugattyút a csőbe helyezzük, a nyél éppen az üveg szájára tapad, így a határozott nyomó mozdulat során ezen keresztül távozik a palackból a levegő.

Préselés után a palackra összenyomott állapotában tekerjük vissza a kupakot, hogy megőrizze formáját. Fém dobozok esetén az utólagos alakváltozástól nem kell tartanunk.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Gyerkőc
Diy játékgarázs
Fiuk közelgő születésnapjára keresett szép játékgarázst Naudé Philip és felesége. Csakhogy sehol nem talált olyat, ami tetszett volna: a boltokban csupa csúf, műanyag garázs volt csak kapható.


Gép- és anyagújdonságok
Új okosotthon vezérlő a Hörmanntól
Új területen – az okosotthonok világában – terjeszkedik a német illetőségű Hörmann, mely bemutatta legújabb megoldását, a Homee-t. A dizájnos kocka alakú irányítóközpont a kapu- és ajtómeghajtások központosítása mellett, más Homee kompatibilis eszközökkel is bővíthető, mely így teljeskörű megoldást kínál az okosotthonra vágyó felhasználóknak.


Ötletek
Okos város, okos ház: a BUSZESZ újragondolva
Két fiatal pályakezdő tervező gondolt egy merészet, és...


Otthon-bútor
Falióra saját kezűleg
Készítsünk különleges, saját faliórát ízlésünknek, szobánk hangulatának megfelelően! Sőt, ha ötleteink nyomán, változatos anyagok felhasználásával készítjük el az órát – akár ajándékként is hasznosíthatjuk.
















Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság