A dryvit-rendszer fogásai

Szerszám-anyag

A dryvit-rendszer fogásai

A polisztiroltáblákkal könnyű a szigetelés, akár új építésű, akár régi épület utólagos hőszigeteléséről van szó: ragasztás, rögzítés és vakolás. Persze van néhány kritikus kivitelezési fogás, amire érdemes odafigyelni. Most a dryvit-rendszer alkalmazását mutatjuk be.

A külső hőszigetelésnél a vastagság megválasztásához érdemes szakember véleményét kikérni, nálunk általában a 8 cm-es vastagságot ajánlják a megtérülés miatt, de egyre több szakértő javasolja a 10-12 centimétert.

Hőhíd és pára

A hazai gyakorlat a 4-6 cm alkalmazása, ami nem a legszerencsésebb, mert a fűtési hőmegtakarításban csak csekélyke mértékben lesz érzékelhető a hőszigetelés, ugyanakkor a kivitelezéshez ki kell fizetni a költségek tetemes részét kitevő állványozást, ami ugyanannyi lenne a vastagabb hőszigetelés felrakásánál is. A 8 centiméternél vékonyabb hőszigetelések alkalmazásánál azonban komolyan szerepet játszik az is, hogy miből készült és milyen állapotban van a falazat, ez ugyanis páratechnikai szempontból komoly problémákat okozhat. A legfőbb gond a hőhidasság, amelynek következményeit ? a beltéri párakicsapódást ? leginkább a minél vastagabb hőszigetelés alkalmazásával lehet kivédeni. Ezt érdemes pontosan kiszámoltatni, különösen akkor, ha már tapasztaltuk a hőhidasság egyes jeleit, alkalmankénti párakicsapódás a falon, vagy téli időszakban a nyílászárók környékén jóval hidegebb a falfelület, mint más részeken.

Legyen bevizsgált!

A polisztirol hőszigeteléseket általában ?rendszerben? kínálják a forgalmazók, vagyis rögzítéshez szükséges dűbelekkel, tartóprofillal, a rögzítést megerősítő üvegszövettel, ill. az alapozó-, vakoló- és színezőréteggel együtt. A köznyelvben általában minden polisztiroltáblával történő hőszigetelést dryvitnak neveznek, amelyben az említett rétegeket alkalmazzák, de van ilyen márkanévre hallgató komplett rendszer is, amit a Nikecell gyárt több mint harminc éve. Ma már több ragasztóanyag, erősítőháló is forgalomban van, amelyek hasonló vagy azonos minőségben biztosítják a tapadást, de nem viselik ezt a márkanevet, legfeljebb mint rendszernevet említik meg a leírásban. Polisztiroltáblát pedig nagyon sok cég gyárt, ezeknél mindenképpen érdemes a minőséget szem előtt tartani, a forgalmazótól elkérni az ún. ?megfelelőségi nyilatkozatot?, amelyből megtudhatók a termék tulajdonságai, ha ilyet nem tudnak adni, akkor inkább ne vásároljuk meg. A bevizsgált, nagy múltú polisztirollemez-gyártók 8-10 cm vastagság táblái 1300-1400 és 1600-1700 Ft/m? áron kaphatók.

hőszigetelő rétegrend, dryvit rétegrendA több mint 30 éve bevált dryvit-rendszer a legkedveltebb hőszigetelő rendszer, amellyel 60-70 százalékos fűtésienergia-megtakarítás is elérhető. A rendszert csak +5 ?C mellett, száraz időben szabad felrakni, védve a polisztiroltáblákat a tűző naptól.

1. falszerkezet
2. hőszigetelő lemez
3. ragasztótapaszba ágyazott üvegszövet
4. az üvegszövet takarását biztosító újabb ragasztótapasz (vakolat) rétege
5. alapozó vakoló
6. szemcsevastagságú vékonyvakolat




A hőátbocsátás várható alakulása a különböző falszerkezetek és különböző vastagságban alkalmazott Nikecell-D lemezek esetén ? Klikk ide!

Alapozás és vakolás: A már megszáradt felületre hordjuk fel a vékonyvakolat alapozót, amely a rendszertől függő színválasztékban kapható, ezt hengerrel, ecsettel vihetjük fel. A vékonyrétegű fedővakolatokat rozsdamentes acélsimítóval szemcsevastagságban kell felvinni a felületre. A dörzsölt hatású struktúrát rövid száradás után simítóval körkörösen, függőlegesen vagy vízszintes irányban dörzsöljük el, míg a kapart stuktúrát a felhúzás után azonnal simítóval körkörösen dörzsöljük el.

A dryvit rendszerű hőszigetelés kivitelezésének főbb fogásai
dryvit rendszerű hőszigetelés fogásai
Új épületeknél a hőszigetelés közvetlenül a vakolatlan falazatra ragasztható fel: a habarcskitüremkedéseket el kell távolítani, a hiányzó kitöltéseket pótolni kell, majd kefével portalanítani a felületet. A falnak száraznak kell lennie, nem szabad eső után vagy esőben dolgozni. Régi épületeknél az alapfelület ellenőrzése és előkészítése döntő jelentőségű a rögzítés miatt. Munka előtt a homlokzati felületeket, a vízszintes és a függőleges tartása miatt, vízszintesen ki kell zsinórozni, függőlegesen pedig több ponton le kell függőzni.
A lábazati hőszigetelés azért fontos, mert az alap csupasz betonfelülete nagyon erős hőhidat képezhet, és minél jobban hőszigetelt a fal, annál rosszabb lesz a helyzet a lábazatnál. Amellet, hogy jelentős hőveszteséget eredményez a megfelő lábazati szigetelés hiánya, ilyen esetekben számíthatunk a nedvességlecsapódásra, sőt a penészesedésre is. A lábazati hőszigetelésnél az erre kifejlesztett, fokozott mechanikai igénybevételnek és az intenzív nedvességhatásnak ellenálló polisztirollemezeket használjuk.
dryvit rendszerű hőszigetelés fogásai
Ha nincs pince, vagy azt nem akarjuk hőszigetelni, a hőszigetelő táblákat legalább fél méterrel a padló szintje alá kell vezetni. A lábazatok hőszigetelésére nincs külön előírás, itt is a homlokzatokra vonatkozó vastagságot célszerű alkalmazni, új épületek esetében 4-6 cm, felújításnál 8-10 cm vastag hőszigetelés. A lábazati rész végső felületképzése lehet a ragasztóba beágyazott háló és az erre felhordott vékonyvakolat, de műkő vagy klinkertégla burkolat is alkalmazható.
Visszaugró lábazat esetén a homlokzati hőszigetelést a lábazati zárószegélyről ajánlott indítani. Ebben az esetben a homlokzati hőszigetelő lapok vastagsága nagyobb a lábazati lapokénál. Ha a lábazat és a homlokzat között sík átmenetet tervezünk, akkor azonos vastagságú szigetelőlapokat kell alkalmazni. A lábazat magasságában szereljük fel a tartósínt, amihez 6-os dűbeleket használunk. A sín készülhet alumíniumból vagy műanyagból. Elhagyni semmiképpen sem szabad!
dryvit rendszerű hőszigetelés fogásai
Az ajtó- és ablakmélyedések méretének megfelelő elemeket vásároljunk, de a helyszínen is leszabhatók a kellő szélességben. A nyílászárók mélyedéseinél rá kell fordulni az üvegszövettel a hőszigetelő lemezre, a nyílászárók sarkainál pedig átlós kiegészítő erősítést kell felragasztani a repedések megelőzésére. A párkányokat ? amelyek különböző anyagból készülhetnek ? a már üvegszövettel megerősített rétegre tapasztjuk.
dryvit rendszerű hőszigetelés fogásai
A hőszigetelő lemezek mechanikai rögzítését soha nem szabad elhagyni. A hőszigetelő réteghez ajánlott hosszúságú dűbeleket használjunk, hogy kellő mélységben a szilárd falazatba érjenek, pl. a 8 cm vastag hőszigeteléshez 160 mmes dűbeleket alkalmaztunk. A rendszergyártók a különböző falazóanyagokhoz különböző típusú dűbeleket ajánlanak, ezt vegyük figyelembe.
A furat pont olyan mély legyen ? vagy egy-két mm-rel mélyebb ?, mint a dűbel hosszúsága, mert egyébként a dűbelfejek nem lesznek síkban a lemezek felületével. Ha nem várják meg a ragasztó teljes megkötését, akkor a dűbel feje besüllyedhet. Nyolc méter magasságig négyzetméterenként általában 6 dűbelt kell elhelyezni, a kiosztási táblán látható variációkban. A sarkok megerősítésénél 8-12 dűbelt kell használni négyzetméterenként, a sarkoktól 25 cm-re, a lemezek közepén további dűbeleket kell elhelyezni.
dryvit rendszerű hőszigetelés fogásai
A ragasztó bekeverésekor pontosan be kell tartani az előírásokat, ami a csomagoláson vagy a tájékoztatóban olvasható. Olyan menynyiséget kell felhordani a táblára, hogy legalább 40% érintkezési felület alakuljon ki a falazat és a hőszigetelő lemez között. A lemezek széleit kenjük be, és az 50×100 cm-es lemezek közepén 3-5 tenyérnyi foltban hordjuk fel az anyagot. A polisztirol ragasztópasztákból általában 3-3,5 kg kell négyzetméterenként, de ez a márkától is függ.
A táblák felragasztását mindig alulról, a sínről kezdjük. A lemezeket kötésben helyezzük el. A táblaéleket rések nélkül kell egymás mellé illeszteni, mert a rések hőhidakat képezhetnek. A ragasztó száradása után az egyenetlenségeket csiszoljuk le, és portalanítsuk a felületet. Mivel a polisztirol ultraibolya UV-sugárzásra érzékeny, takarjuk a felületet. Az elsárgult felületet le kell csiszolni. A lemezek felragasztása és a vakolás között ne legyen hosszabb szünet.
dryvit rendszerű hőszigetelés fogásai
A lemezek rögzítése után legkésőbb két héten belül fel kell tenni a hálót és a vakolatot. 10 mm fogazású simítóval 2-3 mm vastagságban rögzítő- vagy ragasztóvakolatot (tapaszt) húzunk fel. A még nedves réteg közepébe függőleges csíkokban, felülről lefelé, legalább 10 cm széles átfedéssel beágyazzuk az üvegszövetet legalább 4×4 mm-es hálómérettel. Rossz gyakorlat, hogy a lemez felületére felfüggesztik a hálót, és csak arra kenik rá a ragasztókeveréket, mert így a háló alatt nem lesz ragasztó.
A sarkoknál át kell hajtani az üvegszövetet, ill. a megerősítésre élvédő profilt kell felragasztani. Amennyiben szükséges, az üvegszövet beágyazása után ?nedves a nedvesre? eljárással áthúzzuk a felületet egy újabb rögzítő, vagy ragasztótapaszréteggel úgy, hogy elegendő takarást biztosítson, és teljesen sima felületet képezzünk. Az üveghálóból egy négyzetméter falfelületre kb. 1,1 négyzetmétert számoljunk az átfedések, a sarkoknál történő behajtás miatt.



hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Gép- és anyagújdonságok
Szigetel és díszít a polisztirol
Hideg és hőség, nedvesség ellen egyaránt kiváló, ráadásul olcsó. Ez csak néhány jó tulajdonsága a mifelénk ma is hungarocell néven ismert expandált polisztirolnak. De nem csak szigetelőként, hanem dekorációs elemként is jól használhatók a különböző formára ? díszléc, rozetta ? alakított elemei.


Szerszám-anyag
Mókus a szigetelésben
Van néhány városi legenda – magyarul tévhit –, amely makacsul tartja magát, amikor a ház és a tetőtér hőszigeteléséről van szó. Cikkünkben eloszlatjuk a félreértéseket.


Gép- és anyagújdonságok
Védjük otthonunkat a meleg ellen!
A lakóépületekben a tető az, ami leginkább ki van téve az időjárás viszontagságainak, így nyáron a napsugárzásnak is.


Szerszám-anyag
Lélegző vagy páraáteresztő?
Gyakran használják mostanában a ?lélegző? jelzőt különböző építőipari termékek kapcsán. Hőszigetelőket, építőelemeket, vakolatokat, kültéri, beltéri festékeket, különböző burkolóanyagokat szoktak így minősíteni, amelyek alkalmazásával ?lélegző fal? építhető. De hogy mit is jelent ez valójában, azt kevesen értik.






Szerszám-anyag

Utólagos hőszigetelés










Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság