Praktikus falipolc

Otthon-bútor

Praktikus falipolc

Ennek a lapos polcnak nem csak a belsejében, hanem a tetején is van hely. A fiókokban és rekeszekben helyezhetők el például a DVD-k és különböző készülékek, a tetején pedig tökéletes lehetőség kínálkozik a laposképernyős tévé elhelyezésére. Készítsen velünk multimédiás polcot!
A polc két összecsavarozott részből áll, és kétféle polcot tartalmaz. Az egyik nyitott és van alja, itt készülékek helyezhetők el, a másiknak nincs alja, ide egy fiók tolható be. Az elemjegyzékben egy nyitott (készülék-) rekeszhez és egy fiókhoz szükséges elemek szerepelnek. Természetesen magunk dönthetjük el, hogy hány és milyen rekeszt alakítunk ki. Az elemek összekötésére fatiplik használatát javasoljuk. Ha azonban közepesen vastag farostlemezből (MDF) készítjük el a bútort és színesre lakkozzuk, akkor össze is csavarozhatjuk az elemeket. Az alábbi szerelési leírás bükkfából készült, 20 mm vastag ragasztott falapra vonatkozik.
Javasoljuk, hogy sarok- vagy T-kötések esetén feltétlenül használjunk fúrósablont és jelölőcsúcsokat, úgynevezett tipli-fixálót vagy tipli-átjelölőt, mert csak mérve és jelölve nem pozícionálhatók olyan pontosan a csapfuratok, hogy később pontosan egymás fölött helyezkedjenek el. A fúrósablon furatok készítésére szolgáló segédeszköz, amely csavarozó szerszámmal rögzíthető a munkadarabon. Függőlegesen vezeti a fába a fúrót egy fém karmantyún keresztül. A tipli átmérőjének megfelelő fafúróval fúrjunk egy lyukat a két összekötendő alkatrészen. A két furat mélységének a tipli hossza plusz 2 mm-t kell kitennie, hogy jusson a ragasztónak is hely. Ezért a legjobb, ha központosító csúccsal és mélységi ütközővel rendelkező fúrót használunk; ez egy kis stifttel, amely a kívánt fúrásmélységnek megfelelően rögzíthető a fúrón. A felületen készített furat mélysége ne haladja meg az anyagvastagság kétharmadát!
 
Így készül a polc
1. Úgy helyezzük el az oldallapokat és a fejlapot, ahogy később össze akarjuk illeszteni őket. A hátsó éleken jelöljük be ceruzával az elemek helyzetét, hogy a későbbiekben mindig tudjuk, melyik hova tartozik.
2. A következő lépésben fúrógép és 8 mm-es fafúró segítségével készítsünk három-három tiplifuratot az oldallapok homlokélein, amelyek helyzetét tipli-fixáló segítségével másolhatjuk át a fejlap alsó oldalára.
3. Tegyünk elegendő ragasztót a tiplifuratokba és az oldallapok ragasztási felületeire, és helyezzük be a fatipliket, majd illesszük egymásba az elemeket. Pillanatszorítók segítségével stabilizáljuk a kötéseket.
4. Azon az alkatrészen, amelyen először vezetjük át a csavart, a csavar átmérőjénél 0,5-1 mm-rel szélesebb furatot készítsünk, a másodikon pedig 1 mm-rel szűkebb furatot fúrjunk. A csavarfejet süllyesszük.
5. Helyezzük el a görgőket az alaplapon a sarkoknál, lehetőleg minél kijjebb és az oldalakkal pontosan párhuzamosan. Szereljük fel őket az akkus csavarozó és a 4×15 mm-es félgömbfejű csavarok segítségével.
6. Készítsük el a fióknál a frontoldal összecsavarozáshoz szükséges furatokat az elülső részen. Illesszük fel a frontoldalt az elülső részre, szorítók segítségével rögzítsük, majd belülről csavarozzuk össze az elemeket.
7. Először munkáljuk le a széleket 120-as vagy 180-as csiszolópapírral 45°-os szögben, eldolgozva az éleket. Mindig a fa erezetének irányában csiszoljunk először durvább, majd finomabb (max. 240-es) csiszolópapírral.
8. Ecsettel vagy textilpárnával tömören vigyük fel az olajat vagy a viaszt, majd a felesleget töröljük le ronggyal. Két viaszréteg között végezzünk csiszolást. A viasz száradása után puha kefével dörzsöljük át a felületet.
 
 
Anyagszükséglet
20 mm vastag bükkfából készült ragasztott falapok
- 1 db 572×380 mm-es alaplemez
- 2 db 1200×400 mm-es fejlapok
- 6 db 220×380 mm-es oldallapok
- 2 db 370×188 mm-es fiókoldal
- 2 db 526×150 mm-es fiókelő- és hátlap
- 4 db 20 mm-es bútorgörgő
- 40×40×100 mm-es bútortest-vasalat
- tiplik, csavarok
 
 
 



hirdetés

EZT IS Ajánljuk
csináld magad
Önitató és önetető a kutyának: a nyaralás alatt is ellátja magát a házi kedvenc
Ilyenkor nyáron sokan szembesülnek azzal a problémával, hogyan lehetne megoldani több napos családi üdülés vagy kirándulás idejére házi kedvencük ellátását.  


Ötletek
Egyszerű állvány gérvágó fűrészhez
A legtöbb barkácsoló, aki fával foglalkozik, előbb vagy utóbb felismeri, hogy szüksége van egy gérvágó fűrészre. De néha azt is tuningolni kell.


Gép- és anyagújdonságok
Megújult cserépkínálat
A Lindab Kft. évről évre bővíti kínálatát, hogy a fogyasztók számára rendszerint széles választékot biztosítson. A 2009-es év elején két új cserepes lemezzel és öt új trapézlemez profillal bővült a kínálatuk. Az LPA Scandic és az LPA Nordic a legújabb Lindab fejlesztés.


csináld magad
Inspiráció kerítésépítéshez
Költségkímélő módon szeretnéd felújítani a kerítést? Esetleg valami egyedire vágysz, ami más, mint a szomszédoké? Íme öt különleges ötlet!
















Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság