Favázas filagória: védett zug a kertben

csináld magad

Favázas filagória: védett zug a kertben

Mindannyian szeretjük a verőfényes nyári napot, de egy idő után az ember az árnyékot is megkívánja. És ha nem áll rendelkezésre, akkor nincs mese: építeni kell egy árnyat adó helyet. Például egy ilyen filagóriát.

Demeter Józsefék kertjében is szükségessé vált egy tűző nap, eső és hó ellen védett zug. Könnyűszerkezetes házukhoz illett egy favázas filagória, József szeret barkácsolni, felesége pedig kellő időn át motiválta, így végül belevágott a megépítésébe. Sok munka volt, de nem bánta meg, mert a szokásos grillterasz és buliplacc szerepe mellett volt már fatároló, cserepesvirág-kiállítás, hűsölő és garázs is. Az építés néhány lépésében a család is segített. 

filagoria1.jpg

Pontról pontra

József korábban már terméskővel leburkolta a területet. Felmérte, utánanézett a világhálón, sok rajzolgatás és módosítás után pedig beszerezte a kezdőkészletet. A gyalult fenyőárut méretezte, darabolta, felcsiszolta majd impregnálta. Befúrta és beállította az acélkelyheket, amelyekbe a tartó oszlopokat rögzítette. Ezekre került a szelemen, ami körbefogja a vázat, és amelyet József ezután harántmerevítőkkel fixált minden oszlopnál. A továbbiakban a gerinc, a tetőgerendák, majd a tetőlécek következtek. A tetőt OSB lapokból építette, amelyre bitumenzsindelyből került a héjazat, pont úgy, mint a házukon. A végére maradt a bádogosmunka. József megvette az alumínium anyagot, amiből összerakta a csatornát is. A lazúrfestéssel várt egy kicsit, hagy a faanyag tökéletesen kiszáradjon. 

Leküzdött nehézségek

A terméskőburkolat egyenetlensége miatt sokáig tartott az oszloptartók rögzítése, vízszintezése. Az, hogy nem volt kéznél gérfűrész pad, alaposan megnehezítette a szögben fűrészelést. A végén kiderült, hogy még hiányzik két csík tegola, és Józsefnek csak másféle gyártmányút sikerült szerezni. 

filagoria2.jpg

1. József a terméskővel burkolt felületbe befúrta az oszloptartó kelyheket.

filagoria3.jpg

2. Az oszlopokra jött a szelemen, amit oszloponként 2-2 harántmerevítő fixál.

filagoria4.jpg

3. József ezután készítette el a tetőgerinc vázát, a képen jól látható módon.

filagoria5.jpg

4. A következő lépés a tetőgerendák beállítása, majd a tetőlécek következtek.

filagoria6.jpg

5. A tetőt OSB lapokból építette, a beállításban a felesége is segítségére sietett.

filagoria7.jpg

6. Ez volt a munka talán legnehezebb része, de közös erővel megoldották.

filagoria8.jpg

7. Az OSB-re bitumenes zsindely került, és végül jöhetett a bádogosmunka. 




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
csináld magad
Raklapokból épített kutyaház
Raklapból tényleg szinte mindent készíthetünk: építhetünk belőle például kerti bútort, a gyerekeknek mászókát, sőt magaságyást is, cikkünkben pedig ezúttal egy kutyaház-projektet mutatunk be.


csináld magad
Burjánzó színek otthona: egy egyedi szépségű kert
A kert nemcsak egyféleképpen lehet szép, hanem ahány kert létezik, ugyanannyi lehetőség van a csodára. Képeinken egy sajátos, egyedi szépségű kert néhány részletét villantjuk föl. Alkotó: Antal Edit


Ötletek
Márványba faragott miniatűr építmények
Ha mindig is lelkesedtél az építészetért, vonzottak az ókori romok, a díszes boltívek és oszlopok, akkor a következő képeket látnod kell!


csináld magad
Három, saját építésű emeletes ágy gyerekszobába
Két gyerek, egy gyerekszoba – nyilván sokak számára ismerős élethelyzet. Egy emeletes ágy azonban jó időre megoldja a dolgot, és még csak nem is kerül sokba, ha magunk készítjük. Cikkünkben most három kreatív megoldást mutatunk.








Gép- és anyagújdonságok

Hagyományos beton – innovatív csomagolás








Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság