Pontos idő a falon: napóra kétféleképpen

csináld magad

Pontos idő a falon: napóra kétféleképpen

Két külön épületre, más és más megoldással, de mindkét esetben pontos, szép és használható napórát készített olvasónk, Molnár János. A projektek utánzásra méltók.

A városi könyvtár oldalára olyan erkélyszerű részt építettek, amelynek árnyéka a fal további részére napóraként hasznosítható árnyékot vetít. Csak a skálavonalakat kellett kiszámolni és elkészíteni. A fal földrajzi helyzetét János térkép alapján határozta meg. A fal és az árnyékvető falrészek egymáshoz viszonyított helyzetét "fordított" napóraként lehetett kiszámítani: adott dátum és pontos óra-perc meg az árnyékvető csúcs helyzetéből lehetett "visszaszámolni".

Az alapadatok ismeretében az óravonalak szöghelyzeteit, a júniusi és decemberi napforduló íveit, valamint a tavaszi és őszi napéjegyenlőség egyenesét is kellett számítani táblázatkezelő és rajzoló programmal. A számolás egy A4 méretű alap ábrát eredményezett. Ezt a rajzot fénymásoló irodában a kívánt 3×3 méteres méretre nagyíttatta. A 90 cm széles csíkokra vágott, 1:1 méretű öntapadós rajzsablont a falra ragasztották, majd a rajz alapján flex-es kéziszerszámmal vésték a falra a vonalakat. A készre munkálásban Tari József kőfaragó segédkezett.

napora2.jpg

napora3.jpg

napora1.jpg

Zsineg mutatja az időt

Szintén Molnár János ötletességét dicséri, hogy észrevette: a társasház ereszének árnyéka úgy mozog a ház oldalfalán, hogy egy nehezéket tartó zsineg árnyékával kiegészítve, Európában egyedüli, percre pontos napórává lehet kiegészíteni egy megfelelő skálához. Az eresz + függőleges szál árnyékán alapuló ötlet kivitelezéséhez előzetes alapadat mérések kellettek.

Ezek ismeretében a skálavonalak számításához egy szép nagy Excel táblázatot kellett szerkeszteni, majd ennek alapján egy A4 méretű, léptékhelyes skálarajzot kellett kinyomtatni. Ennek adataival egy nagyméretű nyomatot készítő nyomtató kb. 90 cm széles, 1:1 arányú rajzsablont készített. Ezt kellett a falra ragasztani, majd ennek alapján Hóber Ferenc segítségével kerültek a falra a skálavonalak nyolcasai. Ezek görbületei percre pontosan követik az egyenetlen Föld-mozgásból adódó változásokat: ahol a vízszintes ereszárnyék és a függőleges szálárnyék metszi egymást, ott leolvasható pontos közép-európai idő.

napora5.jpg

napora6.jpg

napora4.jpg




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
csináld magad
Négy barkácsötlet ünnepi hangolódáshoz
A karácsony még azokat is barkácsolásra készteti, akik egyébként ritkán kézműveskednek. Egy alternatív karácsonyfa vagy néhány natúr dísz elkészítése nem túl időigényes, a végeredmény viszont garantáltan mosolyra csalja az egész család arcát. Íme néhány ünnepi ötlet!


csináld magad
Natúr fa a fürdőben: egyedi toalettpapír-tartó
Nem tetszettek a krómozott elemekből álló toalettpapír-tartók a szentmártonkátai Nagy Szkarlettnek, a természetes anyagokból készülteket pedig rendkívül túlárazottnak találta.


Szerszám-anyag
Kuka helyett újragondolt „maradék”
A hulladékprobléma világszerte komoly gondot okoz minden érintett, azaz a teljes lakosság számára. Roppant kényelmes és elegáns dolog egy mozdulattal a szemetesbe dobni a már nem kellő tárgyakat, anyagokat, ám szerencsére van más lehetőség is!


Ötletek
Bámulatos lények acélból
Fantasztikus élőlényekké állnak össze egy ausztrál alkotó kezei között a különböző acéldarabok.  
















Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság