A szakemberhiány ellenszere

Gép- és anyagújdonságok

A szakemberhiány ellenszere

A BMI Group a szakmai szervezetekkel közösen megvalósított képzési programokkal igyekszik leküzdeni a hazai építőipari szakemberhiányt.

A Braas Monier és az Icopal nemzetközi fúziójával létrejött a BMI Group, amely összesen 14 márkát fog össze, ezzel Európa és Észak-Amerika piacvezető, Ázsia meghatározó építőipari gyártócége lett a tetőrendszerek és a vízszigetelés terén – jelentette be a cég itthoni ügyvezetése a hazai építőanyagok piacára is ható összeolvadást.

A BMI Groupot hazánkban a tetőrendszereiről ismert Bramac és a lapostetőkre specializálódott Villas képviseli – mindkettő jelentős gyártói kapacitást mozgósítva. A vállalat 1984-es megalakulása óta a hazai tetőfedő képzés megalapítója, majd támogatója, a szakmai szervezetekkel közösen megvalósított képzési programokkal igyekszik leküzdeni a hazai építőipar legnagyobb kihívásaként azonosított szakemberhiányt.
Az építőipari termelés továbbra is fellendülőben van Magyarországon, 2019-re a legóvatosabb európai és hazai becslések is 10 százalék körüli bővülést vetítenek előre. „A 2020-as évre viszont jelentősen lassuló növekedés vetíthető előre (1% körül), amely egyrészről a korábbi támogató jellegű kormányzati döntések (lakás ÁFA) kifutásának, másrészt az EU-s pénzügyi ciklus végének köszönhető, az Euroconstruct és a GKI becslései szerint egyaránt” – közölte sajtótájékoztatón Petz Raymund, a GKI Gazdaságkutató Zrt. ügyvezető igazgatója.

Az építőipari bővülés legfontosabb korlátjának a GKI által megkérdezett iparági szereplők 61 százaléka a munkaerőhiányt, 36 százaléka pedig a válság utáni konjunktúra-időszakra jellemző kapacitáshiányt tartja. „Kongatni kell a vészharangot – figyelmeztetett Szalai Levente, az Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetségének (ÉMSZ) ügyvezető igazgatója – országos szinten 23 tetőfedő diák végzett nappali képzésben 2018-ban. A többi iparági szövetséggel és a piaci szereplőkkel közösen igyekszünk oktatási programokkal és népszerűsítő kampányokkal támogatni a szakemberhiány csökkentését elősegítő programokat.”

A kereslet jelenlegi növekedése mellett, hosszútávon a piaci szereplők is a növekedési ütem lassulására készülnek. A gyors változások hívták életre az itthon harmincöt éves múlttal és három gyáregységgel rendelkező, tetőrendszereiről ismert Bramac és a szigetelőanyag-gyártó Villas anyavállalatainak nemzetközi egyesülését. „Az újonnan létrejött cégcsoport, a BMI Group a megnövekedett innovációs és gyártókapacitásnak köszönhetően szeretné megőrizni piacvezető pozícióját a komplex tető- és szigetelőrendszerek területén” – mondta el Miheller Gábor, a BMI Magyarország ügyvezető igazgatója. A munkaerőpiaci kihívások enyhítésére az ÉMSZ és a BMI Magyarország közös képzést és helyi szintű akciókat indít, ezenkívül a cégcsoport a terméktervezés során is előtérbe helyezi a szakemberek igényeire tervezett megoldásokat. „Különösen fontos ez egy olyan környezetben, ahol ugyan a jelenlegi konjunktúra lassul, talán rövid távon még stagnál is, de a kivitelezők átlagéletkora 50 körül van, és az elmúlt években, évtizedben nem volt szakkivitelezői képzés, amely a minőségi munkavégzést akár már rövid távon is biztosítaná” – tette hozzá Miheller Gábor.

2017-ben a teljes GDP-termeléshez viszonyított építőipari részesedés Magyarországon nem érte el az öt százalékot (4,8%), némileg elmaradt ezzel az uniós átlagtól (5,4%) és a hagyományosan hasonló gazdasági szerkezettel rendelkező régiós versenytársakétól is, mint Románia (6,4%), Szlovákia (7,7%) és Lengyelország (7,3%). A GKI adataiból az is kiderül, hogy a lakosság körében egyre többen terveznek építkezést vagy felújítást. Az idei év elején több mint félmillió ember volt érintett a kérdésben, miközben a kiadott építési engedélyek száma több mint tizenötezerrel meghaladta a használatba vett a lakások számát 2018-ban, tehát a hazai piacon adott a tér a további növekedésre.

A BMI Groupról
A BMI Group a Braas Monier és az Icopal összeolvadásából jött létre és a globális építőanyagiparban megkerülhetetlen, amerikai Standard Industries család része. A fúzióval az egyesült vállalatcsoport méretéből, gyártói kapacitásából, termék- és szolgáltatásinnovációjából adódóan Európa és Észak-Amerika piacvezető, Ázsia meghatározó tetőrendszereket és szigetelő anyagokat gyártó vállalata lett, mely minőségi megoldásokat kínál magas- és lapostetős megrendelésekhez egyaránt. Több, mint 150 éves tapasztalattal, 40 országban, közel 11 ezer munkatárs dolgozik azon, hogy szakértelmükkel kiszolgálják a lakossági, közületi és ipari projekteket.

A Bramacról

A BMI Group tagjaként a Bramac Kft. (korábban a Braas-Monier csoport tagja) közel négy évtizede van jelen Magyarországon hazai gyártású tetőtermékeivel. A cég neve egybefonódott a minőségi betoncserepek fogalmával, veszprémi és kecskeméti gyáraiban több mint 100 főt foglalkoztatva jelenleg 13 országba gyárt magas minőségű beton- és kerámiacserepeket. Komplex tetőrendszer-megoldásai egyedülállóak Magyarországon, tetőcserepeit – egyedüliként a tetőfedőanyag-iparban – szélcsatornákban teszteli saját termékfejlesztő- és kutatóközpontjaiban, valamint időjárásállomásain. Az elmúlt évtizedekben megrendelt több mint kétmillió komplett tetőrendszer bizonyítja a dolgozók szakértelmét és a folyamatos termék-innovációk hatékonyságát.

Az Icopalról

Az 1876-ban alapított koppenhágai vállalkozás 1912-től foglalkozik tetőszigetelő bitumenes lemezek gyártásával, 1990-ben pedig Magyarországon is belépett a piacra. Azóta ez az üzleti terület dinamikusan fejlődik, mára már négy kontinensen zajlik a termékek gyártása. 30 országban, 36 gyártóüzemmel, 95 kereskedelmi képviselettel együttműködve forgalmazzák termékeiket, melyek közül a lapostetők vízszigetelésére specializált termékeket a szakértők a piac legtartósabb, leghatékonyabb és legrövidebb idő alatt beépíthető típusai között tartják számon. Az Icopal 2019-től BMI Villas-ként, a BMI Group égisze alatt folytatja tevékenységét prémium minőségű termékeivel, melyeknek jelentős részét itthon, a cég zalaegerszegi gyárában állítják elő. Itthon a Villas és a Bramac képviseletét és irányítását egyaránt a BMI Magyarország látja el.



 




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Ötletek
Gyepszőnyeg helyett építsünk látványkertet!
Egy ilyen kertrész persze azért is jó, mert nem kell füvet nyírni. Biztos azonban, hogy a látvány sokkal többünket motivál. Cikkünkben végigkísérjük készítésének menetét.


Otthon-bútor
Kiegészítő tároló: irattartó az asztalra
Egy roppant praktikus kisbútort mutatunk be ebben a cikkünkben: közvetlenül az íróasztalon tartható irattartót. Mert a dossziésorokat úgy érdemes tárolnunk, hogy első ránézésre megtaláljuk a keresett iratot. Mint látni fogjuk, sok előnye van, és kicsit sem nehéz elkészíteni.


Ötletek
Evőeszközök kreatív újrahasznosítása
Ezek a szürke, szomorkás, hűvös napok újra előhozzák a bennünk rejlő kreativitást: ilyenkor egyre inkább vágyunk arra, hogy alkothassunk. Olykor elég csak egy aprócska, nem használ, kopott tárgy és elkezd szárnyalni a fantáziánk. Akár néhány evőeszközből is csodákat készíthetünk, íme pár ötlet!


Ötletek
Előzzük meg a viharkárokat!
Az újHÁZ Centrum szakértői szerint a két kulcsszó a minőség és a hozzáértés – ezeket kell szem előtt tartanunk, amikor tetőcserepet vásárolunk.










Gép- és anyagújdonságok

Nem kopik ? új, kopásálló parkettalakk






Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság