A vasbeton szerkezetek javítása

Gép- és anyagújdonságok

A vasbeton szerkezetek javítása

A beton, illetve a vasbeton feltalálása utáni első időkben feltételezték, hogy sikerült örökké tartó építőanyagot alkotni. Mára kiderült, hogy ha maga az anyag nem is, de a vasbeton szerkezetek javítása biztos örökké fog tartani. Ennek legfőbb okai növekvő környezeti terhelések.

 

A környezeti terhelések erősen megrongálják a szerkezeteket, mint például a kipufogó gázok, savas esők, jégtelenító sózások. A javítást szakszerűen kell elvégezni. A szakszerű javítás a következő lépésekből áll:

- szakszerű felület előkészítés
- alkalmas anyagok kiválasztása és szakszerű beépítése
- felületvédelem a további károsodások megakadályozására.
 
Szakszerű felület-előkészítés
A probléma általában egy jéghegyhez hasonlítható, melynek legnagyobb része a felszín alatt rejtve van, azonban ha ezt a láthatatlan részt figyelmen kívül hagyjuk, igen csúful járhatunk: ha nem is süllyed el az épület, mint a Titanic, folyamatos visszajárás és javítgatás lehet a sorsunk. Ezért nagy gondot kell fordítani a teljes károsodott szakasz feltárására. Vegyük figyelembe, hogy a betonacél térfogatához képest a belőle képződött rozsda térfogata mintegy hatszoros, és a rozsda porózus! Ha a rozsdásodott acélok nem kerülnek teljes hosszon feltárásra, illetve rozsdamentesítésre, akkor a későbbiekben lefeszítik a ma még egészségesnek tűnő(!) szakaszokon is a betontakarást! A feltárás eszköze legtöbbször a véső, a rozsdátlanításé pedig a homokszórás, kisebb felületeken a csiszolás lehet!
 
Az alkalmas anyagok kiválasztása
A rozsdátlanított betonacélokat olyan bevonattal kell ellátni, mely a betonacélra jól tapad, azt védi a korróziótól, és biztosítja a későbbiekben beépítendő javítóanyagok tapadását is. Ez az anyag a Mapefer 1K, egy komponensű habarcs, melyet ecsettel kell két rétegben a megtisztított betonacélra felhordani..
A beton – bár nem látszik rajta – egy szinte élő anyag: mozog, lélegzik, és sajnos öregszik Igen fontos, hogy a betonpótló javításokhoz a betonhoz jól tapadó, és azzal együtt dolgozni képes anyagot használjunk.
Általánosságban a következő követelményeket támasztjuk a javító anyagokkal szemben:
- jó tapadás: minimum 1,5 MPa
- az eredeti betonnál kisebb rugalmassági modulus
- az eredeti betonnal megegyező, vagy csak kis mértékben nagyobb szilárdság (Figyelem: igen gyenge, 16 C°-nál kisebb szilárdságú betonok általában nem javíthatók!)
- az eredeti betonnal megegyező hőtágulási együttható
- fagyállóság
- jó páraáteresztő képesség.
 
Ezen tulajdonságok, melyek kizárólag úgynevezett PCC (angol rövidítés, polimerrel módosított cementhabarcs) alkalmazásával biztosíthatók, garantálják a javítás tartósságát. A MAPEI javaslata a Mapegrout T40 javítóhabarcs, mely a legtöbb esetben tökéletesen kielégíti a fenti követelményeket. A Mapegrout T40 e mellett könnyen bedolgozható, függőleges és fej feletti felületeken is alkalmazható habarcs. Rétegenkénti beépítési vastagsága 10-35 mm. Az így kialakított felület simasága általában még nem megfelelő, ezért egy simító réteg beépítése is szükséges. Gipsz tartalmú anyagok a gipsz cementtel való reakciója, illetve alapvetően sem kielégítő tartóssága miatt szóba sem jöhet: mindenképpen cementbázisú anyagot kell használni. A fent leírt műszaki követelmények itt is igazak. Az általunk javasolt Monofinish szintén PCC habarcs: jól tapadó és tartós simítóréteget eredményez. Kisebb javítások esetén a fent leírtak mind érvényesek, azonban érdemesebb olyan anyag választani, mellyel mind a javítás, mind a simítás gyorsan elvégezhető. Ilyen anyag a Planitop 400 habarcs, melyet alkalmazhatunk 4 cm-ig terjedő vastagságban történő javításokhoz, akár függőleges vagy fej feletti felületeken is, illetve ezt követően 5 mm-ig terjedő vastagságban simításhoz is. Mivel a Planitop 400 gyorskötő, ezért a javítás és a simítás egy felvonulással is elvégezhető.
 
Felületvédelem
A vasbeton szerkezetek korróziójának elsődleges oka, hogy az acélbetétek korróziójához szükséges három tényező, a nedvesség, az oxigén, illetve a 9-esnél kisebb pH-jú környezet együttáll. Ahhoz, hogy a további, vagy ismételt korróziót megakadályozzuk, a három tényező közül egyet ki kell iktatni. Mivel a páravándorlást (és ezzel együtt az oxigénáramlást) eleve biztosítani kell, ezért csak a pH-érték magasan tartásával védekezhetünk. Ennek érdekében olyan védőbevonatot vagy festéket kell felhordani, mely a széndioxid (CO2) betonba való behatolását megakadályozza, ezáltal a pH-t magasan tartó mész (Ca(OH)2)mészkővé (CaCO3) való átalakulását megakadályozza. Az esetleges repedések áthidalása szintén elengedhetetlen, mivel lezárás nélkül ezen repedéseken minden károsító anyag be tudna hatolni a szerkezet belsejébe. A MAPEI megoldása az Malech alapozóból és Elastocolor Pittura festékből álló bevonatrendszer, mely az alapválaszték 342 színén túlmenően bármilyen tetszőleges színben rendelhető, ezáltal tetszőleges megjelenésű homlokzatok kialakítását teszi lehetővé.
 
Bővebben a www.mapei.hu oldalon!

 




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Hírek
Akkumulátoros láncfűrészeket teszteltek
Láncfűrészre nem csak tömeges fakitermelés vagy építkezés során lehet szükség. Kisebb ház körüli munkálatok, fakivágás, nagyobb ágak eltávolítása vagy rönkvágás során is hasznosak lehetnek. Ma már méretben, teljesítményben és típusban is nagy a választék, ezért jó eséllyel megtalálhatjuk a számunkra legmegfelelőbbet. Főleg, ha tudjuk a termékek valós előnyeit és hátrányait. 23 láncfűrészről most gyártóktól független, tapasztalati eredményeket tudhatunk meg a Tudatos Vásárlók Egyesületének legújabb terméktesztjéből.


Otthon-bútor
Játszóasztalka kicsiknek
Cseperedik a gyerek, és egyre többször veszi birtokba a konyha- vagy étkezőasztalt, alkalmanként a papa íróasztalának sarkát, hogy megmutassa rajztudását, netán gyurmázótehetségét.


Gép- és anyagújdonságok
Hát ez óriási...
Géza, és felesége, Judit, elhatározták, hogy belevágnak a lakásfelújításba. Ez sok utánajárással és tervezéssel járt, de egyáltalán nem bánták. Nagyon élvezték, hogy tájékozódhatnak az új trendek felől, hiszen a 20 éves lakásbelső már-már elavultnak számított.


Ötletek
A mesterséges intelligencia már a lakberendezésben is otthon van
Képzeljük el, hogy nem tudjuk elképzelni milyen legyen a csempe a fürdőszobában vagy a konyhában. Legyen mondjuk kék a fal és zöld a padló? Hogyan fog kinézni ez valójában? Harmonizálnak majd a színek, vagy túl merész lesz? A mesterséges intelligencia (MI) ma már bárki számára képes megmutatni, hogyan nézne ki álmaink fürdőszobája, konyhája, vagy éppen a nappali egy új kanapéval. A Mapei megmutatja, hogyan.
















Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság