Ládaszék horgászáshoz

Ötletek

Ládaszék horgászáshoz

Egyedi kialakítású, ülőkének is alkalmas horgász- és versenyládát készített fából Huszti Róbert Mátészalkán.

Róbert hosszú évek óta érdeklődik a horgászat iránt. Sok horgásztársánál látott készen kapható, több tízezer forintot kóstáló horgászládákat. Házilag készülteket is látott persze, amelyek alumínium- vagy vasszerkezetesek voltak. Mivel azonban ő fával szeret dolgozni, arra gondolt, miért ne készíthetne horgászládát fából?

Szék, bottartó és tároló egyben

Így nem kell külön cipelni a széket, a bottartókat és a tárolódobozokat, hanem egyben van minden. Nem beszélve arról, hogy egyedi kivitelezésének köszönhetően különlegességnek számít a horgászok körében, mindig akadnak akik megcsodálják – és érdeklődnek az elkészítése iránt. (A horgászathoz szükséges egyéb kellékeket: bottartót, tálcát az internetről rendelte.)

A szerkezet felépítése

A horgászláda három részből áll. Az alsó rész egyetlen nagy tároló rekesz.

Sarkaira vannak rögzítve a lábtartók. A lábtartóval állítható a lábak hossza.

A láda középső részében két kihúzható fiók van, a nagyobb tárgyaknak...

...a tetején pedig egy kisebb rekeszekre felosztott tároló az apróságoknak.

A láda tetején a bőrrel borított, kényelmes, szivacsos ülőrész található.

A készítés menete

1. Az alsó rész alapja egy csapozással összeállított keretszerkezet (lásd a fenti rajzon az 1. ábrát), ami négy oszlopból és a kötésekből áll. A négy oszlop (30×30 mm) felső fele kívülről srégen meg van vágva, ez biztosítja a „rakéta” formát. Az alsó négy– két hosszabb és két rövidebb – kötést (szintén 30×30 mm) Róbert az oszlopok közepébe csapolta, a felső négyet (20×30 mm) pedig a láda közepe felé 1 cm-rel eltolva (2. ábra). Az így elkészült keretszerkezet négy oldalát kívülről rétegelt lemezzel borította be, ragasztással. Ezután készítette el a több réteg rétegelt lemezből összeragasztott lábtartókat (3. ábra). Azért fontos a rétegelt lemez használata, hogy elkerüljük a későbbi repedések kialakulását. (Bármilyen fából faragnánk ki ezeket az elemeket, a későbbi rögzítés során megrepedhetnének.) Mind a négy lábtartóra, illetve a láda sarkaira 2-2 furatot készített a későbbi rögzítés céljából. Ezután egy 26 mm belső átmérőjű csőből 4 db 10 cm hosszú darabot vágott. Ezekre 2-2 darab 8 mm átmérőjű menetes szárat hegesztett pontosan az előzőleg a lábtartón kifúrt lyukak magasságában. Ezzel rögzítjük a négy csövet és lábtartót a ládához 1-1 anyával. Ebbe a 4 csőbe kerül a 4 darab 25 mm külső átmérőjű csőláb, melynek állítható magasságát úgy oldotta meg, hogy a csőbe egy furatba menetet vágott és marokcsavart rakott bele. Az alsó részt végül pácolta és lakkozta.

2. A középső rész 4 oldalból (10 mm vastag, 10 cm széles égerfa) és egy fenéklapból (rétegelt lemez) áll. Az első oldal keskenyebb, mert ide kerül majd a két fiók (6. ábra). A hátsó és oldalsó oldalakba középre, illetve az oldalakba alulról is nútot marunk (4-5. ábra). Az előbbiek a fenti tároló rekeszek fenéklapjának rögzítéséért felelősek, utóbbiak pedig a fiókcsúszók lesznek. A fenti kis tároló rekeszeket Róbert vékony lécek beragasztásával alakította ki. A két fiók elemeit ragasztással állította össze, oldalaiba 8 mm-es rétegelt lemez csíkot mart, ez lesz a fiókcsúszó. A középső részt végül lelakkozta.

3. A felső rész 1 cm vastag táblásított fa, amire 10 cm vastag szivacs került. Végül ezt a részt bőrrel borította be.

4. A három rész nyithatóságát zsanérral oldotta meg, és láncot rögzített az oldalaihoz annak érdekében, hogy csak 90°-ig nyíljanak.

5. Az egyes részeket békazárak zárják. Az alsó részhez még két fából készített fogantyút és hevedert is rögzített a hordozhatóság érdekében.

Róbert igazán kényelmesen tud a ládával (pontosan a ládán ülve) horgászni...

...ám nem csak ő szereti használni, hanem a ház macskája is, zsákmányrészre várva.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Ötletek
Így lehet összehasonlítani a fűtésre szánt klímákat
A klímaberendezések beszerzése alapos tervezést és körültekintést igényel, a laikusok számára ugyanakkor sok esetben nehézséget okozhat az eligazodás a piacon elérhető termékek között. Ebben segít ugyanakkor az energiacímke, amiből kiderül a hűtési és fűtési hatékonyság mellett a várható zajszint, és a várható teljes szezonális fogyasztás egyaránt. De szerepel rajta egy nagyon fontos adat is, amit sokan nem tudnak, de érdemes rá odafigyelni.


Ötletek
Szobaberendezés járműalkatrészekből
Aki gondolkodik, jó a fantáziája, szereti az új megoldásokat és nem idegenkedik a szokatlantól, az meglepő alkatrészekből is létrehozhat szép és funkcionális tárgyakat. Például ilyen extravagáns ülőkét és lámpát.


Ötletek
Zseniális állatportrék egyszerű fémcsíkokból
Egyszerű színes fémcsíkokat tekergetve alkotja meg állatos szobrait egy tehetséges koreai művész.


Ötletek
Télen friss levegő, nyáron légkondi
Ajkay Imre előző ötlete egy, a kárba vesző meleg levegőt hasznosító szerkezet volt. Van azonban a szombathelyi lakásban egy másik egyszerű „készülék” is, amely télen is, nyáron is hasznos segítség.
















Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság