7+1 hasznos tipp az őszi-téli autózáshoz

Ötletek

7+1 hasznos tipp az őszi-téli autózáshoz

A téli autózás igényel némi külön figyelmet és felkészülést. Mutatjuk, mivel teheted problémamentessé a fagyban közlekedést.

Október végén, november elején sokszor fagy is érkezik, így nem árt, ha még előtte felkészíted autódat
a téli közlekedésre. 

1. TÉLI GUMI
A tesztek évről évre megmutatják, hogy fagypont alatt a leggyengébb téli gumi, de még egy négyévszakos is jobban teljesít, mint egy nyári. Ha viszont igazán jó, hóban és fagyban is helytálló abroncsot szeretnél, télire lesz szükséged. Összességében elmondható, hogy a jó téli gumin nem érdemes spórolni, felára ugyanis minimális egy gyengébb képességűhöz mérten, ugyanakkor vészhelyzetben életek múlhatnak rajta. Ne feledd továbbá, hogy számos európai országban kötelező a téli gumi használata, míg nálunk csak erősen ajánlott. Ráadásul nem megfelelő abronccsal szerelt autóval balesetet szenvedve a casco biztosítás sem ad teljes térítést.

winter-tires-2861853_960_720.jpg
2. HŰTŐFOLYADÉK
Sokan nem is gondolják, de télen igényli a nagyobb figyelmet az autó hűtőrendszere. Ha nem elég alacsony a hűtőközeg dermedéspontja, akkor szétfagyhat a hűtő, a motorblokkból pedig a fagydugó jöhet ki, de már az is komoly probléma, ha a hűtőfolyadékban egy kisebb jégkása alakul ki, a nem megfelelő keringés miatt ugyanis nem sokkal indulás után a fagyban is megfőzhetjük motorunkat.

3. FAGYÁLLÓ SZÉLVÉDŐMOSÓ
Míg a hűtőfolyadék cseréje jellemzően nem is kerül szóba a tél közeledtével, a szélvédőmosóra mindenképp érdemes figyelni. Ha nem cseréled le, nem öntöd fel kellő mennyiségű fagyálló szélvédőmosóval a tartályt, akkor az is, illetve annak szivattyúja is szétfagyhat. Meg persze maguk a spricnik és a hozzájuk vezető csövek is, így a téli szélvédőmosó betöltése után érdemes spriccelni is egyet. Vigyázat, komoly probléma, ha a szélvédőmosó tartályába nem szélvédőmosót, hanem fagyálló hűtőfolyadékot töltünk, utóbbi ugyanis kenőadalékot tartalmaz, ami mind a szélvédőről, mind az ablaktörlő gumikról nehezen jön le.

4. AKKUMULÁTOR
Bár egyre ritkább a nyílt cellás, savszintellenőrzést és esetlegesen utántöltést igénylő akkumulátor, ha ilyened van, minden cellában ellenőrizd, hogy lemezeit ellepi-e az elektrolitfolyadék, azaz a desztillált vízzel hígított kénsav. Utántöltésre csakis desztillált vizet használj. Mivel az akkumulátor teljesítőképessége a hőmérséklet csökkenésével drasztikusan csökken, fontos, hogy ilyenkor rendben legyen a töltése.

jumper-cables-926308_960_720.jpg

5. FÉNYSZÓRÓK
Télen különösen fontos, hogy jól láss és látszódj. Jó hír, hogy évről évre indul ingyenes ellenőrzési lehetőség is. Érdemes élni vele, szükség szerint beállíttatni a fényszórókat, hogy autódat a lehető legjobban lássa a többi közlekedő, meg persze azért is, hogy te is a lehető legjobban láss ki belőle sötétben.

6. ABLAKTÖRLŐK
A lapátok, illetve gumicsíkjaik ellenőrzése mindenképp ajánlott tél előtt. Sokat autózunk ilyenkor esőben, fontos, hogy az ablaktörlők csíkozás nélkül töröljenek. Akár csupán a gumicsíkok is cserélhetők a lapátokban, de természetesen jóval egyszerűbb, ám drágább a lapátokat egyben cserélni. Utóbbi esetben csak a felfogatási pont kompatibilitására ajánlott figyelni.

wiper-2870283_960_720.jpg
7. POLLENSZŰRŐ
Bár télen sokan nem is gondolnak a légkondicionáló használatára, azt a páramentesítésért és a légkondicionáló karbantartásáért is érdemes járatni. A rendszer tömítései ugyanis porózussá válnak, ha nem használod. De nemcsak ezért ajánlott a téli légkondizás hanem párátlanító hatása miatt is. A páramentesítéshez persze az is szükséges, hogy pollenszűrőnk tiszta legyen. Ajánlott tehát az ellenőrzés, szükség esetén a csere.

+1. ÓVATOSSÁG
Végezetül pedig az óvatosság az, amire mindenkinek szüksége van a téli autózáshoz. A csúszósabb utak, a rosszabb látási körülmények mind erre kell ösztönözzenek. Hiába szereled fel a legjobb téli gumit autódra, egy kis többlet követési távolságot még azzal is ajánlott kalkulálni.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
csináld magad
Burkolat a kertben: térkövezni egyszerű
A térkőburkolat három rétegből épül fel: a legalsó a tömörített murvából álló teherhordó réteg, a középső a fektető vagy ágyazó homokréteg, legfelül pedig a burkolókövek vannak. Járda esetén elég, ha a teherhordó réteg 15 centi vastag, autóbeálló esetén 25-35 centis kell.


Ötletek
Tipp hólé és latyak ellen
Télen elkerülhetetlen, hogy a lábbelire tapadt sár vagy hólé az autó lábterébe kerüljön. A szőnyeg vagy gumibetét aztán vagy beszívja vagy nem, de csúszóssá teszi a cipőtalpunkat. Ezért előfordul, hogy a talp lecsúszik a pedálról, ami könnyen balesethez vezethet.


csináld magad
Szakadó eső és tűző nap ellen: három saját építésű kocsibeálló
Ha nincs garázsod, de nem szeretnéd, hogy autód ki legyen téve az időjárás viszontagságainak, érdemes felhúznod az udvarra egy kocsibeállót. Építése nem nagy ördöngösség, mutatunk is hozzá három megoldást!


Gép- és anyagújdonságok
Kirándulás egy városi szabadidőautóval: kipróbáltuk a Share Now szolgáltatást
Elsőként tette elérhetővé Magyarországon a hosszútávú carsharing szolgáltatást a SHARE NOW. Magánutakra, akár 1-2 hetes vakációkra is el lehet vinni az autókat, amelyek között mostantól a Peugeot 3008 is megtalálható. Kollégánknak nemrég lehetősége nyílt kipróbálni ezt a sokoldalú városi szabadidőautót.
















Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság