Balkonburkolás gyorsan, egyszerűen

Kert-balkon

Balkonburkolás gyorsan, egyszerűen

A szép terasz és erkély nem csak a kertes házban élők privilégiuma. A lakótelepi vagy társasházi lakások balkonját azonban sok esetben igen régen burkolták, az akkori ízlésnek megfelelően. Cikkünkben megmutatjuk, hogyan burkoljuk újra saját kezűleg erkélyünket.

Ilyen volt.

 

Ilyen lett.

Anyagszükséglet

A cikkben szereplő erkély alapterülete 6 négyzetméter, de a járólapok gyártási hibáit és a munka során elkövethető saját hibákat, valamint az esetleges későbbi pótláshoz kellő tartalékot is belekalkulálva érdemes 7 négyzetméternyi járólapot venni. (Figyelem! Kültéri burkoláshoz fagyálló lapokat vegyünk.)

A flexibilis, fagyálló ragasztó általában 25 kg-os zsákban kapható, egy négyzetméternyi felületre 4-5 kg felhasználása ajánlott.

Szerszámszükséglet

- sarokcsiszoló (flex), csempevágó koronggal

- kőműveskanál

- fogazott glettvas

- spachtli

- vízmérték

- vonalzó, ceruza

- műanyagvödör

- szivacs

- fugakereszt

A csempézés menete

1. A bekevert ragasztót a fogazott glettvassal egyenletesen hordjuk fel a felületre. Jól simítsuk el, ellenkező esetben nem lesz vízszintben a lerakott lap.

 

2. Illesszük a helyükre a lapokat, ügyelve a megfelelő fugaméretre: ne legyen nagyobb 5 mm-nél. Végül kézzel vagy gumikalapáccsal kocogtassuk bele a ragasztóba a lapot.

 

3. Minden lap lerakása után ellenőrizzük vízmértékkel, hogy szintben van-e az új felület, mert ilyenkor még lehet korrigálni, javítani.

 

4. Minden lap sarkaihoz illesszünk fugakeresztet. Ez fogja garantálni, hogy a lapok nem mozdulnak el száradás előtt és a fugák szélessége is pontos, egyforma marad.

 

5. A padlóburkolás legnehezebb része a csövek, korlátlábak körülcsempézése. Az erkélyen a korlát lábának helyét kell kivágnunk a csempékből. Jelöljük be filccel.

 

6. A jelölés után érdemes vonalzóval vagy derékszöggel is megrajzolnunk a kivágandó részt. Kicsit hagyjunk rá, hogy lazább, levegősebb legyen az illeszkedése.

 

7. A vágást csempevágó koronggal tegyük meg. Óvatos, kimért mozdulatokkal, mert egyetlen másodperc alatt túlszalad és dobhatjuk a kukába a lapot.A saját biztonságunkra is ügyeljünk, használjunk kesztyűt és védőszemüveget.

 

8. Ha szépen körbevágtuk a felesleges részt, ragadjunk fogót, és határozott mozdulattal törjük le. Ha maradt felesleg, azt flexszel le tudjuk csiszolni.

 

9. Próbáljuk helyére a lapot. A képen is látszik, hogy túl pontosan illeszkedik. Ilyenkor a flexszel óvatosan csiszoljuk meg a kivágás oldalait.

 

10. Előfordulhat, hogy hosszában is vágnunk kell a lapokból. Vonalzóval húzzuk meg a vonalat, amely mentén vágni fogunk. Kétoldalról vágjuk, egyszer alulról, egyszer felülről.

 

11. A sarokcsiszolóval történő egyszerű, hosszanti vágás során is használjunk védőszemüveget, mert a lepattanó kisebb darabok bizony komoly sérüléseket tudnak okozni!

 

12. Íme a kész munka, már csak fugázni kell.

Fugaakadémia

A fugázóanyagot tekintve választhatunk a por és a kinyomós (már bekevert, folyós) kiszerelés között. Ugyanazok a tulajdonságok érvényesek rá, mint a ragasztóra. A fugázás megkezdése előtt győződjünk meg róla, hogy a fugázandó felület tökéletesen megkötött. A fugahézagnak száraznak, por-, zsír- és szennyeződésmentesnek kell lennie. Az anyagot a vízzel, fúrógépbe erősített keverőszárral, folyamatos keverés mellett keverjük csomómentesre.
Az elkészített masszát gumis simítóval kell elkennünk a felületen, a fugahálóra átlós irányban. 

Az anyag kellő meghúzása és tömítése után a burkolatot nedves szivaccsal vagy ruhával le kell tisztítanunk, majd nedvszívó ruhával szárazra törölnünk. A bekevert masszát 2 órán belül fel kell használnunk. A termékhez a feltüntetett víz mennyiségén kívül színezőanyagot vagy egyéb más anyagot házilag hozzáadnunk nem szabad. A munkavégzés ideje és a száradási idő alatt a felület és a levegő hőmérséklete nem lehet kevesebb +5 foknál és ez idő alatt csapadék se érje.




hirdetés

EZT IS Ajánljuk
Kert-balkon
Raklapbútor
Olyan kreatív raklapbútort készített Rajna János Budapesten, amely kertbe is, de akár a lakásba is jó. A bútordarabok készítését a raklapok szétszedésével és az elemek megcsiszolásával, majd méretre vágásával kezdjük.


Kert-balkon
Sziklát a lakásba
Az igazán kreatív olvasóink már biztosan feldobták valami egyedi dologgal otthonukat. A valósághű műsziklával azonban tényleg sajátosat alkothatnak. Akár egy hegyet is modellezhetünk a nappali egyik sarkában. Vigyük haza a Rám-szakadékot vagy a Grand-Kanyont.


Kert-balkon
Kerti asztal betonból és fából
Nem mindenki szereti ősszel a kerti bútor elpakolásával járó hercehurcát és nem mindenkinek van annyi tárolóhelye, hogy ne kelljen telente kerülgetni az elspájzolt kinti bútort. De ha kint marad, akkor nagyon fontos, hogy masszív, az időjárásnak ellenálló anyagokból készüljön.


Kert-balkon
Madáretető gyorsan
Maradék faanyagból készítette ezt a madáretetőt Tóth Imre (Lőrinci).




Kert-balkon

Görgős virágkocsi




Kert-balkon

Rusztikus pad


Kert-balkon

Antik kövek a kertbe






Fizessen elő a magazinra!

Havonta megjelenő lakásfelújítással, átalakítással, építkezéssel, kertrendezéssel valamint számos egyedi barkács- és javítási ötlettel, tanáccsal szolgáló színes magazin.





ötletmozaik.hu © 2024

minden jog fenntartva




Hírek csináld magad
Otthon-bútor Kert-balkon Szerszám-anyag Gyerkőc
Gép- és anyagújdonságok Ötletek Építési bajnokság